Urzadzenie diagnostyczne obd

Czym stanowi kolposkop?

Kolposkop to coraz bardziej atrakcyjne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej klas układu optycznego ze określonym współosiowym oświetleniem daje szansa dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można uzyskać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop i jego przeznaczenie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a ponadto pochwy i sromu w końcu wykrycia zmian, które potrafiły dawać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Podaje się, że dokładność diagnozy dokonanej przez kolposkop ma od 79 do niemal 97%, w relacji z jego kształtu.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy organizowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego obserwuje się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w normalnym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie doświadczenia i obserwowanie go na indywidualnym ekranie, a także zapisywanie i wydawanie dla pacjentki, jak również do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.