Strona firmowa na twitterze

Ciąża, szczęśliwy poród i późniejsze wychowanie dziecka to najlepsze momenty bycia każdej kobiety. Przyszłe mamy z niecierpliwością oczekują dnia, w którym usłyszą bicie serca płodu. Jest toż dla nich znak, że rozwój dziecka chodzi w odpowiednim stylu a dodatkowo w znaczny sposób uświadamia je, iż mają pod sercem naszego przyszłego, ukochanego potomka. Drogie przyszłe mamy, nie stresujcie się, jeśli podczas pierwszego USG lekarz nie usłyszał bicia serca waszego dziecka. We wczesnych fazach rozwoju płodu zmiany następują bardzo szybko, praktycznie z dnia na dobę, i pierwsze bicie serduszka jest realne do zrozumienia teraz w 21 dniu ciąży.

Na startu serce dziecka nie przypomina znanego nam narządu. We wczesnych fazach rozwoju płodu jest obecne bowiem jedynie swego rodzaju rurka, która pompuje krew. Natomiast około 14 tygodnia ciąży serduszko dziecka będzie na tyle silne (całe 6 mm), iż będzie mocna je sprawdzić w poszukiwaniach USG. Niestety, zazwyczaj będzie natomiast za malutkie, by uznać jego prawdziwy rozwój. Aby prawidłowo ocenić rozwój dziecięcego serca, potrzebne będzie poczekanie do około 20 tygodnia ciąży, kiedy serduszko nienarodzonego dziecka osiągnie wielkość 20 mm.

Jeśli idzie o usłyszenie bicia serca, będzie ono możliwe już prawie 11 tygodnia ciąży, ale jedynie za pomocą specjalistycznej aparatury, która istnieje w kształcie przetworzyć przepływ krwi na dźwięk. Natomiast właściwe bicie serca, przy wykorzystaniu stetoskopu, jest możliwe dopiero po przekroczeniu 18 tygodnia ciąży. Warto poczekać na ostatni element – pierwszego bicia serca swojego przyszłego dziecka nie zapomnisz już nigdy.

Przez wszystek okres ciąży krew płodowa nie docierała do płuc maleństwa. Był wtedy a znak dla prowadzącego się organizmu dziecka, że coraz nie kolej na swobodne oddychanie, należy za to skupić się na dobrym rozwoju organów. Tak dlatego, serce dziecka będzie w pełnie rozwinięte właśnie w okresie porodu. Z tego czasu wsłuchiwanie się w bicie serca płodu będzie osiągalne w jakiejś chwili. Wystarczy tylko delikatnie przyłożyć ucho do piersi dziecka.