Recepty na radzenie sobie ze stresem

Emocje – według współczesnej psychologii, jest to system obejmujący uczucia, uznawane za składnik subiektywny, pobudzenie fizjologiczne wraz ze specyficzną ekspresją oraz zmiany zachowania. Tak przynajmniej mówi definicja w encyklopedii PWN. Co to jednak oznacza w praktyce? Znaczy to, iż zależnie od sytuacji, w jakieś się znajdziemy, zachowamy się inaczej. Czyli innymi słowy, przed ważną rozmową kwalifikacyjną ktoś będzie tak zestresowany, że nie będzie w stanie wydusić z siebie słowa, inna osoba zaś zacznie swobodną rozmowę z przyszłym pracodawcą i ani na chwilę nie straci zimnej krwi. Każdy z nas chciałby być jak osoba opisana przeze mnie w drugim przykładzie. Niestety, większość z nas zachowa się jak przykład pierwszy. Są jednak sposoby na radzenie sobie ze stresem i emocjami. Oto one:

  1. Przećwicz sobie wszystko w głowie.
    Być może wyda się to zabawne, ale przed rozmową kwalifikacyjną, ważnym dla nas spotkaniem czy nawet występem przed większą grupą ludzi najważniejsze jest, by dobrze przećwiczyć to, co chcemy powiedzieć. Proponuję więc zapisać tekst, który chcemy wygłosić lub (jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną) przykładowe pytania, które możemy usłyszeć wraz z odpowiedziami na nie i nauczmy się tego. Może nie na pamięć, ale chociaż na tyle, by w stresującym momencie nasz mózg miał odczucie, że już się w podobnej sytuacji znajdował. To spowoduje, że stres nieco zmaleje a my poczujemy się pewniej.
  2. Wyśpij się i postaraj się dobrze wyglądać.
    To potwierdzona metoda na radzenie sobie stresem. Jeśli dobrze się czujesz, to jest większa szansa, że w momencie dla ciebie przełomowym odczujesz mniejsze zdenerwowanie.
  3. Jeśli chce ci się płakać, spójrz w górę.
    Czasem stres powoduje, iż mamy ochotę się rozpłakać. Wtedy najlepiej jest spojrzeć w górę i przez chwilę masować skronie.

comarch optima instrukcja kadry i płaceJak zmienić skórkę w Comarch ERP Optima? | Systemy ERP | POLKAS

A co z osobami, które są bardzo emocjonalne, które w jednej sekundzie potrafią się śmiać ze śmiesznego filmiku, by następnie rozpłakać się, ponieważ ulubiony bohater serialu umarł? W takich wypadkach receptą na radzenie sobie ze stresem jest wspomóc się wyobraźnią. Jeśli jesteś zły, wyobraź sobie coś, co cię uspokaja, na przykład siedzenie przy kominku z ukochaną osobą. Kiedy masz ochotę płakać, myśl o czymś radosnym oraz odlicz koniecznie od 10 do 0. W medytacji bowiem mówi się, iż liczenie od końca do początku uspokaja o wiele bardziej, ponieważ zmusza do większego skupiania się, a co za tym idzie, do oczyszczenia myśli z negatywnych emocji.