Pakowanie prozniowe co to

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w specjalnych warunkach, aby przedłużyć moment ich noszenia oraz dodatkowo zminimalizować ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem albo z drugimi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie właśnie w magazynach, ale więcej w tematach gastronomicznych czyli w domowych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe kupi na przechowywanie żywności w domowych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do tego projekcie obraca się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których zamieszczane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze profesjonalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest wysoko, szczelnie zamykany (foliowy worek jest jeszcze zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

szatkownica elektryczna do kapustyElektryczne szatkownice do warzyw Polkas Kraków

Co umożliwia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso potrafi stanowić przestrzegane przez 26 miesięcy, znacząco rozciąga się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, trzymanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale jednocześnie grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W mieszkaniach prywatnych stosuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino zapewne żyć umieszczane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może stanowić i przechowywana odzież, która ma niewiele miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.