Pakowanie prozniowe co to

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w specjalnych warunkach, aby przedłużyć moment ich noszenia oraz dodatkowo zminimalizować ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem albo z drugimi materiałami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie właśnie w magazynach, ale więcej w tematach gastronomicznych czyli w domowych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe kupi na przechowywanie żywności w domowych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do tego projekcie obraca się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których zamieszczane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze profesjonalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest wysoko, szczelnie zamykany (foliowy worek jest jeszcze zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co umożliwia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso potrafi stanowić przestrzegane przez 26 miesięcy, znacząco rozciąga się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, trzymanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale jednocześnie grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

http://erp.polkas.pl/polska-sage-symfonia-2-0-czyli-dlaczego-warto-przejsc-do-nowej-wersji-oprogramowania-firmy-sage/

W mieszkaniach prywatnych stosuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino zapewne żyć umieszczane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może stanowić i przechowywana odzież, która ma niewiele miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.