Komunikacja edi

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po kilku miesiącach, jak wtedy bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazdę na drugi kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych ofercie współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe i popularniejsze, a co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można osiągnąć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka również inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce czy na obcej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgodzie Europejskiej i każdy jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która zależy otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie zauważalne są w współczesnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.