Kasa fiskalna instrukcja

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, w jakiej zajmują kasy rejestrujące muszą dbać bardzo wielu wymogów. Drinku z nich stanowi cel posiadania papierowych rolek z kopiami paragonów przez pewny w odpowiednim rozporządzeniu okres, jaki z 2013 rokiem uległ przedłużeniu.

Do 31 grudnia 2012 roku na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 2008 roku obowiązywał okres przejściowy zgodnie z jakim kopie paragonów fiskalny trzeba było doświadczać przez okres dwóch lat. Zacząwszy z początku roku 2013 przechowywanie paragonów z kasy fiskalnej uległ zmianie i stał przedłużony na czas lat pięciu. Podatnicy rejestrujący sprzedaż na kwotach finansowych w roku 2013 powinni zachować kopie paragonów dokumentujących sprzedaż za rok 2012 i 2011, natomiast wcześniejsze kopie paragonów można trwale zniszczyć. I muszą dbać też o tym, że zarchiwizowane kopie paragonów z 2013 roku muszą przechowywać aż do roku 2018, ze względu na to, że okres pięcioletni miany istnieje z końca roku kalendarzowego, w którym upłyną termin płatności podatku.
Dlaczego przechowywanie kopii paragonów fiskalnych jest okres pięciu lat? Przede wszystkim ze powodu na to, że czas przedawnienia się zobowiązania podatkowego wynosi właśnie pięć lat.
Stoi wiele obaw czy archiwizowanie kopii paragonów przez naprawdę długi okres jest korzystne. Jednakże resort finansów uważa, że pięcioletni okres jest zadanie dla prawidłowości rozliczeń podatkowych. Kopie paragonów są jedynymi dowodami, które dokumentują sprzedaż, jej wielkość cenę oraz stawki podatkowe.
Na pomoc jednak zasługuje fakt, że mimo że ustawodawca wskazał określony okres do archiwizowania kopii rolek z paragonami fiskalnymi to nie wskazał formy w której powinny być one noszone. Najtańsze kasy fiskalne kraków przechowują paragony w strukturze papierowej.  Kasy ważniejsze z rozbudowanym modułem mają skłonność archiwizacji elektronicznej paragonów. Należy też pamiętać, że nawet fakt likwidacji działalności finansowej w żaden system nie zwalnia przedsiębiorcy z ustawowego obowiązku przechowywania kopii paragonów z kas rejestrujących.