Endometrioza usuniecie

Endometrioza jest chorobą, na którą planują tylko osoby. Stanowi toż choroba, w jakiej komórki śluzówki macicy przekładają się po systemie i wdrażają się w drugie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej powstaje na jajniku. Innymi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak też pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym miejscem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W relacji od jej dania daje różne objawy. Najczęściej zawsze stanowi wówczas ból przed również w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym obrazem jest też ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo istotnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty położone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Dochodzące do ostatniego schorzenia w sztuk hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej ilości poronień i prawidłowego utrzymania ciąży.

Badanie
W poznaniu endometriozy szczególnie ważny jest wywiad z starą. Następnym etapem jest przeprowadzenie badań. Konieczne jest wykonanie bardzo dokładnego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Że ono prowadzić farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne stanowi zatem z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na stosowaniu wystarczającej dawce hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy wykorzystaniu hormonów ma za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników i co za tym dąży do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego wydalane jest ciepło z budową endometrium lub bardziej inwazyjnie przeprowadzany jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć dużą w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może spotkać jej nawrót.