Co musisz wiedziec o systemie centralnego odkurzania

Jeszcze niedawno system centralnego odkurzania był dla wielu pojęciem nieznanym lub egzotycznym. W rzeczywistości jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, sprytny sposób na utrzymanie czystości w domu. Jego cena niekoniecznie musi być wygórowana i pozostawać poza naszymi możliwościami finansowymi.
Instalacja urządzenia ma sens, jeśli zdecydujemy się na nią na etapie budowy domu. Najlepiej, jeśli zrobimy to w trakcie stawiania ścian, przed ułożeniem podłóg.

konsultant wdrożeniowy erp


Central vacuum cleaner, czyli centralny odkurzacz działa w sposób podobny do tradycyjnego. Składa się z jednostki centralnej i węża. Jednostkę centralną wraz z silnikiem i pojemnikiem na zanieczyszczenia umieszcza się poza częścią mieszkalną, np. w garażu. Chodzi tu o to, by hałas i kurz nie docierały do pomieszczeń użytkowych. W przypadku tradycyjnych odkurzaczy, żaden filtr nie daje 100% gwarancji, że wszystkie zanieczyszczenia pozostają wewnątrz urządzenia. Jest to bardzo istotne chociażby dla alergików lub osób posiadających dzieci.
W ścianach powierzchni mieszkalnej znajdują się gniazda ssące, które przy pomocy węża, rurami umieszczonymi w ścianach i pod podłogami – przekazują zanieczyszczenia do jednostki centralnej. Wąż wygląda podobnie do tradycyjnego, jest jednak znacznie dłuższy, może osiągać 15 metrów, w zależności od naszych potrzeb. Możemy go podłączać w dowolnym miejscu mieszkania, na różnych kondygnacjach.
Jak w każdej dziedzinie, dostępne są coraz ciekawsze rozwiązania systemowe. Niektóre osoby decydują się na montaż automatycznych szufelek w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia. System specjalnych zasysających szczelin zbiera nieczystości z podłogi, gdy tylko zostaną przez nas zamiecione w ich kierunku. Ogranicza to nasz kontakt z zanieczyszczeniami do niezbędnego minimum.
Ważne jest, by system centralnego odkurzania był fachowo wykonany i zamontowany. Wszelkie błędy, szczeliny, nieprawidłowe rozmieszczenie mogą prowadzić do powstawania niepotrzebnych hałasów lub osłabienia siły ssącej urządzenia. Jeśli jednak wszystko przebiegnie prawidłowo, korzystanie z tego rozwiązania to czysta przyjemność.