Badanie plodu wady

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe jest teraz zobaczenie naszego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu i kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, które nie tylko zaczynają nas w stan ciężkiej konsternacji, ale także niepokoju. Przede każdym ale pamiętajmy, że lekarz jest osobą kompetentną. A jeżeli na randce nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, kompletnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, jakie stosują specjalisty w końcu opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – jest ostatnie pozycję pęcherzyka ciążowego, jest pierwsze oznaczenie wymiarowe w sukcesie badania wczesnej ciąży albo jej określeniu. Jest obecne pozycję stosowana od 4 do 7 tygodnia ciąży, a w działalności stanowi oznaczenie zarodka zanim będzie on na tyle ciężki i dostępny, by można go stanowiło w następujący forma zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Zbyt duża zaleta tego oznaczenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i praktyczne szybkie poronienie. W sukcesie zaistnienia tego zjawiska bezwzględnie zostaniemy pouczeni przez specjalistę.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość miana od czubka głowy do najniżej położonej części miednicy oraz stanowi ważną pozycję dziecka, która jest dopuszczalna w poszukiwaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej najpełniejszym znaczeniu i dostarcza do powiedzenia prawidłowego rozwoju płodu. Dodatkowo może pomóc do powiedzenia szacowanego czasu ciaży w innym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Służy do określenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może zatem pozwalać na rzeczenie między innymi karłowatości dziecka bądź także nowych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły wynik może świadczyć różnego typie wady własne dziecka.

Oczywiście, podanych terminów jest wysoce góra dodatkowo są one w stopniu większym czy mniejszym możliwe do odczytania przez laików. Nie należy jednak się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka będą nam od razu zgłoszone przez specjalisty przeprowadzającego badania. Jeśli natomiast gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji badania o wyjaśnienie jego końców.