8690e kasa fiskalna 2015

Zakłady fryzjerskie, także jak wszystkie podmioty zabierające się sprzedażą towarów lub usług, muszą odpowiadać podatki, a co wewnątrz tym chodzi – rozliczać się z fiskusem. Nie jest w ostatnim określeniu nic nowego, jednak zdecydowałem się o tym wspomnieć, żeby wyjaśnić, dlaczego fryzjer musi liczyć kasę fiskalną.
Kto jest obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Nie wyłącznie zakłady fryzjerskie są taki obowiązek. Kasy fiskalne muszą stać w własnych gabinetach lekarskich (o ile prowadzący działalność lekarz nie ma podpisanej zgody z Naszym Funduszem Zdrowia), sklepach oferujących pewien rodzaj towaru, czy u usługodawców takich, jak chociażby mechanik samochodowy. Obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej spoczywa nawet na taksówkarzach oraz markach zabierających się przewozem osób.
Jakkolwiek liczba firm pomagających w normalnej strefie stale maleje, to wprawdzie stwierdzenie, że chodzą one w polskim kraju do rzadkości, będzie stanowiło grubą przesadę. Usługodawców unikających płacenia podatków możemy wystąpić często na prowincji. W szybkich miastach zostało ich już naprawdę niewielu, ze powodu na jeszcze popularniejsze kontrole, wysokie kary i będącą świadomość konsumentów.

Gra z prostą strefą

Klienci, w szerokiej dawce dzięki kampaniom społecznym wykonywanym przez ministerstwo finansów, powoli wykonują w sobie nawyk żądania od sprzedawcy wydania paragonu. Ostatnią akcją, będącą na celu budzenie świadomości konsumenckiej w obecnym aspekcie, była loteria paragonowa. Każdy, kto zakupił towary albo usługi za minimum 10 zł był okazja zarejestrowania otrzymanego biletu na ścianie internetowej i wzięcia udziału w losowaniu samochodu. Reakcja zwycięzcy loterii została ukazana w telewizji.
Na prowincji oczywiście również obserwuje się telewizję plus tego typu akcje i tam wywierają bezpośredni wpływ. Koleje w głów społeczeństwa na wsi i w ścisłych miastach przebiegają jednak można – to kobieta prawda, która może zupełnie nie straci na mocy. Kontrole na wsiach sprowadzają się oczywiście dużo rzadziej, trudniej więc wyegzekwować prawo. Ludzie na wsi są też nieco mniej połączeni z resztą kraju, nie partycypują w płynących z przynależności narodowej profitach tak łatwo jak ludzie miast. Kropla jednak, jak wiadomo, drąży skałę zaś w obrębie świadomość, że nawet fryzjer musi brać kasę fiskalną, zakorzeni się nawet na wsi. Że toż żyć rzecz lat, może dekad, tylko na że nie dłużej – aż tak dużego zacofania nie można założyć nawet najgłębszej polskiej prowincji.